Kredyty

W jaki sposób wybrać ubezpieczenie AC?


 

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej (OC), każdy kierowca może również wykupić pakiet AC (Autocasco). Aktywuje się on przy wydarzeniach, powodujących uszkodzenie samochodu, nie tylko na skutek wypadków drogowych (np. kradzież, działanie żywiołów, wandalizm).

 

Obecnie każdy klient ma szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o agenta ubezpieczeniowego. Należy zawsze zwrócić uwagę na wysokość składek, opcje zniżek, ale także na ewentualne zwyżki. Zależnie od rodzaju zniżki wymagane są różne dokumenty potwierdzające uprawnienia do skorzystania z nich (należy je mieć przy sobie): prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualną dokumentacją badań technicznych, dowód osobisty, zaświadczenie o bezszkodowej jeździe oraz legitymacje potwierdzające status emeryta, kombatanta lub rencisty.

Oferty dotyczące wykupu polisy AC zawierają zazwyczaj pewne stałe punkty, na które należy zwrócić uwagę. Nie zawsze najniższa cena jest wyznacznikiem skuteczności oferty, liczą się też nasze preferencje co do np. ubezpieczenia na wypadek kradzieży (które nie jest zawsze zawarte w danym pakiecie) czy też usługi Assistance (otrzymanie pomocy w razie wypadku, obejmuje m.in. wysłanie na miejsce zdarzenia pomocy drogowej czy też użyczenie zastępczego samochodu).

Ubezpieczenie Autocasco może być wykupione w pakiecie podstawowym albo rozszerzonym. Ochrona podstawowa obejmuje uszkodzenie, utratę bądź zniszczenie samochodu. W zakresie rozszerzonym dochodzi do tego kradzież (pojazdu lub jego wyposażenia), usługa Assistance oraz rozszerzenie obszaru obowiązywania ochrony. Na ofercie ubezpieczyciela należy ponadto zwrócić uwagę na składkę, która zależy od stawki procentowej wartości pojazdu. Jej wysokość jest oprócz tego zależna od miejsca zamieszkania, marki samochodu oraz jego przeznaczenia. Zwyżki na polisę AC mogą wystąpić z różnych przyczyn i od tego też zależy ich wysokość (są również określane procentowo). Największe podwyższenie składki zachodzi w przypadku uszkodzenia pojazdu w dotychczasowej umowie (w przeciwnym wypadku klientowi przysługuje zniżka), jednak zwyżki mogą też być znaczne w przypadku ubezpieczania zagranicznych aut określonych marek, posiadania prawa jazdy mniej niż 5 lat przez właściciela czy za jego wiek (jeśli ma on od 25 do 30 lat, jeśli jest starszy przysługuje mu zniżka). Dodatkowo trzeba też płacić za ochronę pojazdu poza granicami Polski. Z kolei zniżki można uzyskać, gdy wykupuje się kompleksowy pakiet ubezpieczenia OC i AC w jednej firmie, bądź inne ubezpieczenia (majątkowe, osobowe). Duże zniżki przysługują też kombatantom oraz inwalidom posiadającym samochody przystosowane specjalnie, a także osobom, które przedłużają umowę z danym zakładem ubezpieczeniowym.