Kredyty

ING Bank Śląski wprowadził system rozliczeń płatności natychmiastowych Express ELIXIR

poleć drukuj

ING Bank Śląski udostępnił swoim klientom system rozliczeń płatności natychmiastowych Express ELIXIR. Nowe rozwiązanie pozwala na realizację przelewów w złotych już po kilku sekundach od momentu złożenia zlecenia. Express ELIXIR to pierwszy w Polsce profesjonalny system rozliczeń płatności natychmiastowych realizowanych bezpośrednio. Operatorem systemu jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Usługa Express ELIXIR wprowadzona przez ING Bank Śląski umożliwia realizację przelewów krajowych w złotych w trybie natychmiastowym bez ograniczeń czasowych – przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Limit pojedynczej transakcji wynosi 100 tys. zł. Z nowego rozwiązania mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy.

Dyspozycję przelewu Express ELIXIR można złożyć w systemie bankowości elektronicznej ING BankOnLine. Koszt przelewu dla klientów indywidualnych to 5 zł, natomiast opłata dla przedsiębiorców wynosi 10 zł. W ramach nowej usługi realizowane są przelewy na rachunki w innych bankach krajowych, które przystąpiły do systemu Express ELIXIR za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej – obecnie są to Bank Millenium, Meritum Bank oraz BRE Bank. Usługa nie obejmuje przelewów na rachunki Urzędów Skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Poszerzając wachlarz usług oferowanych naszym klientom kierujemy się analizą ich potrzeb i preferencji – dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu Express ELIXIR, który gwarantuje natychmiastowe uznawanie rachunku odbiorcy z tytułu realizacji przelewu środków podobnie jak w przypadku przelewów pomiędzy rachunkami ING Banku Śląskiego, które są realizowane w czasie rzeczywistym bez ograniczeń czasowych – mówi Marcin Giżycki, dyrektor banku odpowiadający za produkty i procesy w ING Banku Śląskim. Za pośrednictwem systemu Express ELIXIR przelewy realizowane są bezpośrednio z rachunku płatnika, na rachunek odbiorcy, bez wykorzystania rachunków firm pośredniczących i przekazywania środków poza system bankowy – dodaje Marcin Giżycki.

Express ELIXIR jest pierwszym w Polsce i drugim na świecie, po Wielkiej Brytanii, profesjonalnym systemem rozliczeniowym, umożliwiającym bezpośrednią realizację przelewów natychmiastowych. Środki zgromadzone dla potrzeb rozliczania między bankami płatności wymienianych w systemie Express ELIXIR są zdeponowane w Narodowym Banku Polskim, a do prowadzenia rozliczeń w tym systemie nie są wykorzystywane rachunki pozabankowych podmiotów pośredniczących.

Express ELIXIR to rozwiązanie dla osób i firm, którym zależy na natychmiastowym księgowaniu pieniędzy na rachunku odbiorcy. System może być wykorzystywany m.in. do regulowania należności, których termin spłaty właśnie mija, a więc opłat za usługi: telefon, gaz, prąd czy czynsz, a także do spłaty rat kredytu czy kart kredytowych. W przypadku firm, Express ELIXIR umożliwia lepsze zarządzanie płynnością finansową – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia z Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. 

ING Bank Śląski S.A. należy do czołówki banków, które wdrożyły system rozliczeń płatności natychmiastowych, opracowany i uruchomiony przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. Dostępny od czerwca 2012 r. system Express ELIXIR uruchomiły, oprócz ING Banku Śląskiego, 3 inne banki. Wkrótce do grona użytkowników systemu dołączą klienci kolejnych banków. Dotychczas umowy wdrożeniowe podpisało łącznie 11 banków, w tym 9 z piętnastki największych w Polsce.

Źródło: ING Bank Śląski


Tagi: , , , , ,