Kredyty

Wszęte postępowanie przeciwko spółkom BRE Banku

poleć drukuj

Sąd Okręgowy w Łodzi 31 stycznia opublikowano ogłoszenie informujące o wprowadzenie postępowania grupowego kontra spółkom prowadzącym obsługę klientów detalicznych BRE Banku. Sprawa dotyczy klientów tzw. starego portfela, którzy w latach 2005-2006 wzięli kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich w mBanku i Multibanku.

Od chwili opublikowania ogłoszenia zainteresowani mają dwa miesiące aby przyłączyć się do pozwu. Obecnie ponad 900 klientów domaga się się m.in. zwrotu nadpłaconych rat. Przedmiotem sporu są niektóre zapisy umowy kredytowej. Pozywający banki grupy BRE wskazują, że kredytodawca podnosił oprocentowanie kredytu w momencie, gdy wzrastał wskaźnik LIBOR CHF 3M, ale nie obniżał go w wystarczającym stopniu, gdy indeks ten spadał.

Ewentualne korzystne dla pozywających rozstrzygnięcie sprawy oznaczałoby przekształcenie kredytów na oparte o sztywną marżę powiększoną o wskaźnik LIBOR. Multibank i mBank zaproponowały w styczniu klientom przejście na taki system obliczania oprocentowania, oferując marżę na poziomie 2,5-2,7%. Część klientów starego portfela podpisała aneksy zmieniające sposób naliczania odsetek. Klienci tacy mogą również dołączyć do pozwu na tym etapie, jednak pełnomocnik pokrzywdzonych kancelaria Wierzbowski Eversheds zastrzega, że konieczna będzie w takim przypadku analiza zawartej umowy.

Źródło: Bankier.pl


Tagi: , , , ,