Kredyty

Serwis partnerski: leonisdirect.pl

Faktoring formą finansowania mikro firm

poleć drukuj

Faktoring zdobywa sobie nową grupę klientów – firmy mikro, których roczne obroty mieszczą się w przedziale 500 tys. – 4 mln zł. W ciągu kilku ostatnich miesięcy około 150 takich przedsiębiorstw zaczęło korzystać z tej formy finansowania w Raiffeisen Bank Polska.

Faktoring jest wykorzystywany w Polsce obecnie przez ok. 4000 firm. Są to głównie średnie i większe przedsiębiorstwa, do których ze swoją ofertą trafiały banki i wyspecjalizowane firmy faktoringowe, licząc na wysokie obroty z tego tytułu.

– Faktorzy przez długi czas nie doceniali potencjału, jaki tkwi w małym biznesie. Nie byli też przygotowani do tego od strony technicznej i procesowej, obawiając się zalewu ogromnej masy faktur na niskie kwoty. Jednak to się zmienia. Raiffeisen jako jeden z nielicznych dużych faktorów skutecznie zaczął docierać do mikrofirm. Pomaga nam w tym niewątpliwie słabnąca koniunktura gospodarcza i rosnące zatory płatnicze, które są najgroźniejsze właśnie dla małych firm – powiedział Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Bank Polska.

Według badań prowadzonych wśród przedsiębiorców, 74 proc. z nich dowiaduje się o faktoringu dopiero podczas rozmowy z przedstawicielami obsługującego ich banku. Z kolei wielu z tych, którzy kojarzą ten instrument, uważa, że jest on zbyt skomplikowany lub drogi.

– To mity pokutujące od lat. Tymczasem nasz faktoring jest bardzo prosty operacyjnie, w całości obsługiwany elektronicznie, listę faktur wprowadza się przez Internet w aplikacji R-Faktor, więc nie zajmuje to dużo czasu i nie odrywa od prowadzenia codziennego biznesu. To co od razu przekonuje drobnych przedsiębiorców to złożenie na bank dochodzenia należności od kontrahentów. Nasi klienci nie chcą sobie psuć relacji ze swoimi partnerami biznesowymi, albo czasem jako mniejszy podmiot stoją na straconej pozycji. Natomiast bank, włączając się w transakcję, jest po stronie klienta, a ma dużo większą siłę egzekwowania należności – podkreśla Paweł Kacprzak.

Ważnym argumentem jest też możliwość otrzymania pieniędzy w ciągu 1 dnia od momentu wysłania do banku listy faktur. To umożliwia utrzymanie płynności na bezpiecznym poziomie, a wręcz zwiększenie obrotów, gdyż większość małych firm finansuje się tylko swoim kapitałem.

W tym roku Raiffeisen Bank Polska skupuje co miesiąc średnio ponad 50 tys. faktur, co potwierdza, że faktoring staje się usługą masową i firmy korzystają z niego regularnie.

Źródło: Raiffeisen Bank Polska


Tagi: , , ,