Kredyty

Jak wybrać sumę ubezpieczenia na życie?


Wybór kwoty ubezpieczenia na życie nie jest wcale prostą sprawą. Ciężko jest bowiem myśleć o własnej śmierci, a dopiero wycenić jeszcze swoje życie.

 

Jeżeli chcemy wziąć kredyt pod zabezpieczenie jakim będzie polisa na życie lub po prostu zabezpieczyć rodzinę na przyszłość, musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej sumy. W pierwszej sytuacji decyzja o wysokości kwoty takiego ubezpieczenia nie będzie na pewno problemem, gdyż można ją ustalić po prostu na wartość kredytu. Większy problem stanowi zabezpieczenie losu bliskich. Przede wszystkim ma ono na celu zapewnienie odpowiedniego standardu życia. Aby sytuacja finansowa bliskich nie uległa pogorszeniu, należy przy ustalaniu wysokości ubezpieczenia wziąć pod uwagę wszystkie zobowiązania, jak raty kredytów, opłaty za czynsz, energię, prąd, a także koszty zakupu żywności, koszty związane z kształceniem dzieci i inne w zależności od potrzeb. Każdy sam powinien dokonać takiej wyceny, gdyż właśnie ubezpieczony najlepiej wie, jaka ilość środków zapewni rodzinie stabilizację. Należy mieć jednak na uwadze, że sytuacja osobista i finansowa każdej osoby się ciągle zmienia, więc i to koniecznie trzeba uwzględnić. Przyjmuje się, że minimalną sumę ubezpieczenia stanowi kwota, która jest równa trzyletnim zarobkom ubezpieczonego. Taka kwota umożliwia dokonanie koniecznych zmian (np. znalezienie innej pracy, zmiana mieszkania).

 

Jeżeli prowadzimy firmę, w której nie pracują nasi bliscy, warto również do sumy ubezpieczenia na życie doliczyć wynagrodzenie menagera, gdyż to właśnie on będzie musiał prowadzić naszą działalność dopóki rodzina nie nabierze umiejętności do samodzielnego zarządzania firmą.

 

W sytuacji, gdy posiadamy dzieci, w polisie powinno się uwzględnić także koszty z wiązane z ich edukacją.  Można przyjąć dwa rodzaje rozwiązań. Pierwszym będzie po prostu zwiększenie ubezpieczenia o wydatki na edukacje, a drugim zebranie kapitału w polisie posagowej.

 

Tak naprawdę to nie ma granicy, do której można się ubezpieczyć. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.  Przyjmuje się jednak, że nie powinno się ubezpieczać na większą kwotę niż równą dziesięcioletnim dochodom ubezpieczonego.

 

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaką konkretnie kwotę należałoby wybrać. Wszystko będzie zależało od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i jego bliskich. Aby ułatwić sobie sprawę można skorzystać z pomocy eksperta, albo wybrać sumę ubezpieczenia poprzez elektroniczną analizę potrzeb dostępną na wielu stronach internetowych.