Kredyty

Czy płacąc kartą kredytową można zarabiać?


Na polski rynek zostały wprowadzone karty płatnicze, dzięki którym ich użytkownicy mogą zarobić. Taką możliwość daje moneyback. Chociaż w Polsce stanowi to novum, zagraniczne rynki znają tą usługę od około 20 lat. Jak w takim razie można zarabiać dzięki karcie?

Zarabianie jest ściśle związane z używaniem karty, a dokładniej z wydatkowaniem kwoty. Banki zobowiązują się, że będą zwracać część wydatków właścicielowi karty. Jest to co prawda nie dużo, gdyż przeważnie banki decydują się na zwrot 1% wydatku. Jeżeli jednak dość często używamy karty, można na tym faktycznie zarobić, szczególnie jeżeli dokonujemy zakupów na wysokie kwoty.

Czy taka taktyka się bankom opłaca? Pieniędzy tych bank nie daje za darmo. Stanowią one zwrot części prowizji, którą pobiera się za przeprowadzoną transakcję. Taką prowizję ponosi sklep, który przyjmuje płatność kartą. Wysokość takiej prowizji wynosi około 2,5 % przeprowadzonej transakcji. Część tej prowizji odprowadza się do centrum związanego z autoryzacją kart i organizacji płatniczych. Do samego banku trafia więc około 1,5 %. Dlaczego banki w takim razie zdecydowały się na taki krok? Wymaga tego obecna sytuacja na rynku. Banków powstaje coraz więcej, w związku z tym walka klienta jest zacięta. Dlatego też banki starają się wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które przyciągną klientów.

 

Z usługi moneyback jest dostępna dla kart kredytowych i debetowych. Taka możliwość jest oczywiście bardzo korzystna dla klienta. Jednak decydując się na kartę z taką usługą, należy upewnić się czy jest ona trwała czy tylko promocyjna. Często w promocjach procent zwrotny jest o wiele wyższy, sięga nawet około 5 %.

Wybierając kartę nie warto jednak kierować się tylko dostępnością usługi moneyback. Jest to chwyt marketingowy, który przyciąga wiele klientów, ale należy liczyć się z tym że pozostałe usługi związane z kartą mogą być mniej korzystne niż karty bez takiej możliwości. Jednak, jeżeli oferty są porównywalne, warto jak najbardziej z niej skorzystać.