Kredyty

Jak umiejętnie korzystać z karty kredytowej?


Mimo tego, że karty kredytowe są na polskim rynku od dłuższego czasu, to ludzie podchodzą do nich z dystansem. Główną przyczyną takiej sytuacji jest obawa przed nadmiernym zadłużeniem. Jednak posiadanie karty kredytowej ma wiele zalet. Można cieszyć się z darmowego kredytu a nawet zarobić. Wystarczy tylko się dowiedzieć, jak umiejętnie z niej korzystać.

Karty kredytowe są wygodne i bezpieczne. Gwarantują szybki dostęp do gotówki. Granicę stanowi jedynie limit karty. Kształtuje się on różnie. Wpływ na jego wysokość ma zdolność kredytowa. Jeżeli osiągamy wysokie zarobki, limit może być naprawdę wysoki.

Karta kredytowa umożliwia dostęp do darmowego kredytu. Jednak, aby faktycznie wynosił on 0% musimy go spłacić przed wymaganym przez bank terminem. Okres bezodsetkowy to grace period. Przekroczenie tego terminu jest bardzo niekorzystne dla klienta, gdyż bank nalicza wysokie odsetki. Kredyt na karcie kredytowej jest najdroższym kredytem na rynku. Długość okresu bezodsetkowego jest zróżnicowana. Wszystko zależy od banku. W niektórych ofertach możemy się spotkać nawet z 56 dniowym okresem grace period.
Na karcie kredytowej można również zarobić. Wystarczy tak pożyczone pieniądze wpłacić na konto bankowe lub lokatę z wysokim oprocentowaniem. To, ile w ten sposób zarobimy będzie zależało od wysokości naszego limitu. Jeżeli będzie on wynosić 2000 zł i zakładając, że kwota będzie na rachunku oszczędnościowym prawie 300 dni, a oprocentowanie będzie wynosić 5%, to zarobimy około 80 zł. Im większy limit (np. 10000 zł) i wyższe oprocentowanie lokaty lub rachunku, tym więcej zarobimy.

Decydując się na darmowy kredyt warto mieć odłożone pieniądze na ewentualną spłatę. Jeżeli już przekroczymy okres bezodsetkowy, starajmy się jak najszybciej spłacić zadłużenie. Warto również wiedzieć, że pożyczoną kwotę można rozłożyć na raty.
Zanim skorzystasz z limitu na karcie, zastanów się czy na pewno go spłacisz. Pamiętaj, że tylko 30% osób spłaca w terminie bezodsetkowym taki kredyt.

Zobacz także: