Kredyty

Serwis partnerski: leonisdirect.pl

W ofercie PKO BP: karty debetowe, z funkcją płatności zbliżeniowych

poleć drukuj

Klienci PKO Banku Polskiego mogą otrzymać kartę wyposażoną w dodatkową funkcję płatności zbliżeniowych Visa payWave od początku września. Do końca 2011 roku Bank wyda ich ok. 6,5 mln, łącznie z wymianą już użytkowanych przez klientów.

Nowe karty wydawane w technologii EMV, posiadają oprócz tradycyjnego paska magnetycznego, mikroprocesor i funkcjonalność płatności zbliżeniowej Visa payWave. Dzięki temu, poza tradycyjną formą płatności kartą czy wypłatą z bankomatu, klienci zyskują możliwość szybkiego regulowania rachunków do kwoty 50 złotych bez konieczności weryfikowania transakcji numerem PIN. Od początku września w ofercie Banku dla klientów indywidualnych posiadających rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy znajdują się wyłącznie karty debetowe z mikroprocesorem, tj. PKO Ekspres, PKO Ekspres Aurum, PKO Ekspres Platinium i PKO Graffiti. Stopniowo wymieniane będą również karty znajdujące się w obiegu.

Przy transakcjach przekraczających 50 zł konieczne będzie umieszczenie karty w terminalu płatniczym i uzyskanie autoryzacji z Banku, tj. weryfikacja dostępności środków na rachunku w wysokości zapewniającej pokrycie realizowanej operacji oraz potwierdzenie jej numerem PIN.

Płatności zbliżeniowe są w pełni bezpieczne. Aby transakcja doszła do skutku musi być spełnionych kilka warunków, m.in. karta aktywuje się tylko na sygnał wysyłany z czytnika jedynie na moment dokonywania konkretnej płatności, musi się ona znajdować bardzo blisko niego. Po przyjęciu płatności czytnik od razu dezaktywuje się. Nie ma więc możliwości dokonania „przypadkowej operacji”. Ponadto, w ramach dodatkowych zabezpieczeń, dla wybranych losowo płatności wymagana jest co pewien czas ich realizacja standardowa, z wprowadzeniem numeru PIN w celu potwierdzenie operacji przez klienta.

Funkcja płatności zbliżeniowej może być wykorzystywana w punktach handlowych wyposażonych w specjalne terminale płatnicze. Z nowych możliwości skorzystamy m.in. w kinach, kawiarniach, księgarniach, restauracjach czy aptekach, gdzie obok naklejek Visa lub Visa Electron umieszczony jest symbol płatności Visa payWave – antenka. Coraz popularniejsze są również podczas imprez masowych. Tylko w trakcie dwóch dni Coke Live Music Festival przeprowadzono ponad 32 tys. transakcji tego typu. Obsługiwała je spółka eService, należąca do Grupy Kapitałowej PKO. Już teraz spółka przygotowuje się do Festiwalu Filmów Amerykańskich we Wrocławiu.

Z funkcji zbliżeniowej kart można także korzystać podczas pobytu za granicą – wyjątek stanowi jedynie karta PKO Graffiti. Należy pamiętać jedynie o różnych limitach pojedynczych operacji w poszczególnych krajach, np. w Czechach jest to 500 koron czeskich, we Francji i na Słowacji 20 euro, we Włoszech 15 euro, a w Wielkiej Brytanii 15 funtów.

Źródło: PKO BP


Tagi: