Kredyty

Jakie są rodzaje ubezpieczeń?

poleć drukuj

Coraz popularniejsze w ostatnich latach stają się ubezpieczenia. Nie ma jeszcze w Polsce takiej sytuacji jak w USA, gdzie można ubezpieczyć się dosłownie do wszystkiego, jednak powoli do takiego stanu dążymy.

 

Rynek ubezpieczeń rozwija się dynamicznie miedzy innymi z powodu ustawowego wymogu wykupywania niektórych polis. Dotyczy to w szczególności ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli tak zwanego OC. Polisa taka zwalnia posiadacza od odpowiedzialności majątkowej za wyrządzoną nieumyślnie szkodę. Najważniejszą grupą społeczną, która musi mieć wykupioną polisę OC są oczywiście kierowcy samochodów. Istnieje jednak sporo zawodów, które także wiążą się z posiadaniem ubezpieczenia: prawnicy, architekci, rolnicy, pośrednicy i zarządcy nieruchomości.

 

Polacy coraz chętniej ubezpieczają się od odpowiedzialności cywilnej także dobrowolnie. Jest to zrozumiałe – OC chroni nie tylko przed ryzykiem zawodowym, ale też przed wypadkami w życiu prywatnym. Przykładowo, są polisy chroniące przed odpowiedzialnością związaną z dziećmi, zwierzętami czy awarią. Wariantów takich ubezpieczeń jest naprawdę sporo, w jednym miejscu można się z nimi zapoznać na ubezpieczenia-oc.edu.pl

 

Innymi coraz popularniejszymi ubezpieczeniami są polisy turystyczne. Chronią one posiadacza przed awaryjnymi sytuacjami za granicą. Typowe ubezpieczenie gwarantuje refundację kosztów opieki medycznej oraz transport do kraju. Niektóre polisy obejmują też ubezpieczeniem bagaż, a nawet odwołanie lotu z powodów od nas niezależnych.

 

W celu zabezpieczenia siebie i rodziny na wypadek choroby lub śmierci wiele osób  wybiera polisy na życie i dożycie. Są to ubezpieczenia na bardzo duże kwoty, pozwalające godnie żyć ubezpieczonemu lub jego rodzinie w wypadku choroby wywołującej trwałą niezdolność do pracy lub śmierci.  

 

Wybór odpowiedniej polisy ma niebagatelne znaczenie, gdyż pozornie bagatelne zapisy mogą mieć duży wpływ na fakt otrzymania odszkodowania. Stąd też decydując się na konkretną ofertę, warto dokładnie ją wcześniej przeanalizować pod kątem własnej sytuacji.


Tagi: