Kredyty

BOŚ Bank wdrożył Centralny System Bankowy

poleć drukuj

Bank Ochrony Środowiska ma nowy Centralny System Bankowy. Dostawcą rozwiązań informatycznych def3000 jest Asseco Poland. Tym samym BOŚ zrealizował jedno z kluczowych wyzwań ujętych w strategii banku i zarazem dołączył do grona instytucji wykorzystujących najnowsze rozwiązania technologiczne.

Dzięki wdrożeniu nowego Centralnego Systemu Bankowego – w środowisku def3000 pracownicy BOŚ pracują od poniedziałku 11 czerwca – możliwe będzie m.in. dynamiczne poszerzanie zakresu świadczonych usług przy jednoczesnym obniżeniu kosztów działalności Banku. Integracja systemu centralnego z innymi aplikacjami wykorzystywanymi przez BOŚ wpłynie również na skrócenie czasu realizacji dyspozycji klienta, a także na elastyczność kształtowania parametrów transakcji, co umożliwi jeszcze lepsze dostosowywanie ich do indywidualnych oczekiwań klienta.

– Uruchomienie Centralnego Systemu Bankowego to jeden z kluczowych projektów wymienionych w celach strategicznych. Skrócenie czasu wprowadzania do oferty nowych produktów, zwiększenie efektywności procesów związanych z obsługą klienta, jak i procesów back-office, przełoży się na zwiększenie konkurencyjności BOŚ na rynku – mówi Mariusz Klimczak, Prezes Banku Ochrony Środowiska.

Projekt realizowany wspólnie z Asseco Poland obejmował także dostarczenie platformy sprzętowej oraz usług integracyjnych, a także dostosowanie wewnętrznych systemów bankowych do współpracy z nowym rozwiązaniem centralnym.

Umowa na dostawę i wdrożenie kompleksowego systemu informatycznego opartego o autorskie rozwiązanie Asseco Poland – def3000 – została podpisana 15 października 2009 roku. W listopadzie 2010 roku (ponad 3 miesiące przed planowanym terminem) Bank wraz dostawcą uruchomił moduł def3000/TR (moduł skarbowy), a we wrześniu 2011 roku (na 9 miesięcy przed planowanym terminem) moduł def3000/CL (moduł rozliczeniowy). W dniu 10 czerwca sukcesem zakończyła się migracja centralnego sytemu bankowego, która umożliwiła uruchomienie produkcyjne systemów bankowych: transakcyjnego systemu bankowego (def3000/CB – Core Banking) i księgi głównej (def3000GL – General Ledger).

– Skuteczność zespołów projektowych zarówno po stronie Banku, jak i Asseco oraz pełne zaangażowanie w projekt obu stron zadecydowały o jego powodzeniu. Jestem przekonany, że BOŚ dołączając do banków, które już korzystają ze sztandarowego rozwiązania Asseco – systemu def3000 – osiągnie założone korzyści biznesowe. Chciałbym podziękować obu zespołom zaangażowanym w przedsięwzięcie. Dzięki nim wdrożenie przebiegało sprawnie i terminowo – podkreśla Adam Góral Prezes Zarządu Asseco Poland S.A.

Asseco Poland współpracuje z Bankiem Ochrony Środowiska od 1994 roku. Jest strategicznym dostawcą rozwiązań informatycznych, w tym centralnego systemu bankowego. BOŚ wykorzystuje ponadto kilkanaście różnych aplikacji Asseco.

Rozwiązanie def3000 jest sztandarowym systemem Asseco dla instytucji bankowych. Składa się z kilkudziesięciu specjalistycznych modułów, które łatwo integrują się ze środowiskiem IT banku, co umożliwia elastyczne dopasowywanie rozwiązania do indywidualnych oczekiwań banku. def3000/CB został wdrożony w kilku bankach, a poszczególne moduły pakietu działają w sumie w kilkudziesięciu instytucjach finansowych w Polsce.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska


Tagi: , , ,