Kredyty

Kredyty studenckie

poleć drukuj

Kredyty studenckie: termin składania wniosków do 15 listopada.

Studenci mogą liczyć na pomoc finansową państwa udzielaną w postaci preferencyjnego kredytu. Można się o niego ubiegać się w jednym z dziewięciu banków, które podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę o współpracy. Środki na ten cel pochodzą z działającego w BGK Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.
Kredyt jest przeznaczony dla studentów uczelni publicznych i niepublicznych, studiujących w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25 roku życia.

Miesięcznie student otrzymuje 400 lub 600 zł (kwotę tę deklaruje wcześniej). Kredyt jest udzielany na okres studiów, maksymalnie 6 lat, a w przypadku doktorantów przedłużony maksymalnie o 4 lata. Jest wypłacany przez 10 miesięcy w roku akademickim. Do 31 marca i 31 października każdego roku akademickiego należy dostarczać do banku zaświadczenia z uczelni. Wypłata rat kredytu jest zawieszona w okresie trwania urlopu dziekańskiego, a także gdy student nie zaliczył semestru lub został zawieszony w prawach studenta.

Ubiegając się o kredyt należy w wybranym banku złożyć wypełniony wniosek wraz z potwierdzeniem wysokości dochodów rodziców, zaświadczenie z uczelni oraz ewentualne dokumenty stwierdzające zabezpieczenie spłaty kredytu wymagane przez bank. Wnioski o kredyt można składać do 15 listopada, w dowolnym wybranym przez studenta banku udzielającym kredytów studenckich. Bank informuje studenta o swojej decyzji do 15 lutego następnego roku. W przypadku decyzji negatywnej możliwe jest złożenie wniosku w innym banku, w terminie do 28 lutego. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje podpisanie umowy kredytowej (do końca marca) i rozpoczęcie wypłacania rat kredytu. Za miesiące akademickie poprzedzające decyzję kredytową raty wypłacane są wstecz.

Należy pamiętać, że pierwszeństwo w otrzymaniu kredytu mają studenci pochodzący z rodzin o niskich dochodach na osobę.

Gdzie można złożyć wniosek
1. PKO BP SA
2. Kredyt Bank S.A.
3. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
4. Bank Pekao S.A.
5. Bank Zachodni WBK S.A.
6. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
7. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.

Sposób spłaty zaciągniętego kredytu jest bardzo dogodny. Rozpoczyna się ona dopiero 2 lata po ukończeniu studiów a jej okres jest dwa razy dłuższy niż czas wypłacania środków. Przykładowo student, który przez 5 lat studiów dostawał miesięcznie 400 lat, potem przez 10 lat spłaca miesięcznie kwotę 200 zł powiększoną o odsetki w wysokości połowy stopy redyskontowej NBP. Podczas otrzymywania środków z kredytu jego odsetki są pokrywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

W przypadku niektórych kredytobiorców istnieje możliwość częściowego umorzenia kredytu. Dotyczy to studentów będących w grupie 5% najlepszych absolwentów. Umorzenia dokonuje bank kredytujący na wniosek kredytobiorcy, potwierdzony przez uczelnię. Kredyt może być także częściowo umorzony w przypadku w trudnej sytuacji życiowej lub trwałej utraty zdolności do spłaty zobowiązań. Wnioski o umorzenie kredytu należy w tych przypadkach składać w Komisji do Spraw Pożyczek i Kredytów Studenckich działającej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Tagi: