Kredyty

Jak nie popaść w długi i uchronić się przed pętlą kredytową

poleć drukuj

Związek Firm Pożyczkowych w 2013r. udostępnił raport, z którego wynika, że internetowe pożyczki krótkoterminowe są dla klientów wygodnym narzędziem, które pomaga doraźnie uzupełnić płynność finansową.

Dlaczego klienci pożyczają pieniądze

Pieniądze są pożyczane najczęściej na nieplanowane wydatki, które wynikają ze zdarzeń losowych lub na bieżące potrzeby. Konsumenci pożyczają więc pieniądze, żeby zaspokoić najpilniejsze potrzeby, a nie wykorzystać je na dodatkową konsumpcję.

Dlaczego klienci popadają w spiralę długów

Nadmierne zadłużenie w przypadku pożyczek jest niższe niż w przypadku zaciągnięcia tradycyjnego kredytu gotówkowego. Wynika to z faktu, że kwoty pożyczek są przeważnie dość niskie (np. w serwisie Wonga jest to maksymalnie 2500 zł). Klienci popadają jednak w długi, bo nie myślą o przyszłości. Zaciągają kredyty, które przerastają ich możliwości finansowe.

Dlaczego klienci wydają więcej niż mogą sobie na to pozwolić

Konsumenci, którzy popadają w spiralę długów, pożyczają pieniądze na dodatkowe wydatki, takie jak nowy samochód czy mieszkanie. Często decydują się na zaciągnięcie kredytu, którego miesięczna rata przekracza 50% ich dochodu. Nie zdają sobie również sprawy z tego, że nowe nabyte dobro, jak samochód czy mieszkanie, to również dodatkowe koszty, których wcześniej nie mieli.

Dlaczego klientom trudno utrzymać płynność finansową

Klient, który raz wziął pożyczkę na dodatkową konsumpcję, prawdopodobnie będzie częściej korzystał z tej formy finansowania. Jeśli za pożyczone pieniądze kupisz sobie nowy telewizor, za jakiś czas okaże się, że potrzebujesz też nowy komputer. Do tego dojdą konieczne domowe wydatki (np. zakup nowej pralki, naprawa lodówki, itp.) i raty zobowiązań zaczynają rosnąć. Po pewnym czasie okazuje się, że wszystkie raty znacznie przekraczają Twoje miesięczne dochody. A przecież chcesz jeszcze wyjechać z rodziną na zagraniczne wakacje. Bierzesz więc kolejną pożyczkę.

Dlaczego klienci potrzebują kredytów konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjny polega na przekształceniu wszystkich Twoich zobowiązań w jeden kredyt. Oprócz tego, że spłacanie zobowiązań staje się mniej uciążliwe (nie musisz pamiętać, co już spłaciłeś, a czego jeszcze nie), to kredyt konsolidacyjny oferuje Ci niższe raty oraz dłuższy okres kredytowania. Takie rozwiązanie nie jest jednak przeznaczone dla klientów, którzy nieterminowo spłacają swoje zobowiązania.

Dlaczego warto myśleć o przyszłości zanim weźmiesz kredyt

Wzięcie kredytu to duża odpowiedzialność. Zastanów się, czy spłata miesięcznej raty nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu standardu życia, który masz teraz, zrezygnuj z kredytu, jeśli jego rata przekracza 50% Twoich dochodów. W innym przypadku cały czas będziesz korzystać z dodatkowych środków finansowych, żeby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby.

Zaciąganie kolejnych zobowiązań, żeby zrealizować swoje dodatkowe zachcianki, jest główną przyczyną niekończącej się spirali długów. Jeśli masz chwilowe problemy z płynnością finansową, skorzystaj z pożyczki, ale spłać ją jak najszybciej. Wyznacz konkretny cel, na który ją przeznaczysz i jej kwotę. Nigdy nie pożyczaj więcej niż potrzebujesz na najpilniejsze wydatki.

Tekst powstał we współpracy z firmą Wonga


Tagi: