Kredyty

Prowadzisz firmę? Pomyśl o oszczędzaniu!

poleć drukuj

Im większe rezerwy finansowe firmy, tym większa jej szansa na przetrwanie okresu zastoju i kryzysów ekonomicznych. Jak odkładać firmowy kapitał bez narażania się na skutki inflacji? Z jakich metod oszczędzania mogą korzystać polscy przedsiębiorcy?

shutterstock_143940817 (1)

Konta oszczędnościowe: jak mogą korzystać z nich przedsiębiorcy?

Oferty kont oszczędnościowych dla przedsiębiorców pojawiają się w wielu bankach. Stanowią połączenie bieżącego rachunku z lokatą, a dzięki korzystnemu oprocentowaniu można na nich sporo zaoszczędzić bez konieczności blokowania dostępu do firmowych pieniędzy. Należy jednak pamiętać o tym, że takie konta wiążą się ze sporymi opłatami za przelewy. Brak umiejętności zarządzania takim rachunkiem może doprowadzić do sytuacji, w której opłaty za operacje finansowe przerosną wartość odsetek. Taka forma oszczędzania może sprawdzić się wtedy, gdy odsetki są dość wysokie, a liczba przelewów dokonywanych za pomocą konta jest ograniczona do minimum. Mimo swej elastyczności konta oszczędnościowe nie zawsze są dobrą formą pomnażania firmowego kapitału, w związku z czym przedsiębiorcy szukają innych rozwiązań.

Lokaty dla biznesmenów

Bankowa lokata jeszcze do niedawna zarezerwowana była dla osób indywidualnych chcących swe oszczędności chronić przed inflacją. Dziś banki coraz chętniej oferują takie produkty oszczędnościowe firmom, które chcą rozsądnie ulokować finansowe nadwyżki. Lokata taka jest zakładana na określony czas, a dzięki korzystnemu oprocentowaniu można sporo zyskać. Ponieważ pieniądze na niej umieszczane są zablokowane na czas jej trwania, przedsiębiorcy odkładają na nią tylko te pieniądze, o których z całą pewnością wiedzą, że nie będą ich potrzebować. Środki niezbędne do pokrywania bieżącej działalności firmy pozostają na tradycyjnym rachunku niepozwalającym na pomnażanie kapitału, za to znacznie tańszym w prowadzeniu niż konto oszczędnościowe. Ponieważ lokata i konto firmowe są zazwyczaj zakładane w tym samym banku, każdy przedsiębiorca może sprawnie zarządzać i wydatkami firmy, i jej oszczędnościami.

Czy lokaty dla firm są opłacalne?

Czas trwania lokaty oraz jej oprocentowanie to czynniki mające największy wpływ na wysokość przyszłych zysków. Wprawdzie wiele lokat nie przekracza wysokością oprocentowania 3%, jednak dzięki rankingom oraz portalom branżowym można znaleźć znacznie korzystniejsze oferty. Idea Bank przykładowo oferuje małym firmom lokatę, której oprocentowanie to aż 5%. Zamieszczone na miesięcznej lokacie nadwyżki finansowe mogą zatem przynieść spore zyski, które w niewielkim przedsiębiorstwie z pewnością się przydadzą.

Oszczędzanie na kontach i lokatach cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Wiadomo przecież, że umiejętność pomnażania kapitału jest równie ważna jak rozwijanie działalności. Dzięki coraz szerszej gamie produktów bankowych oszczędzanie staje się zadaniem coraz łatwiejszym, a dzięki konkurencyjnym ofertom banków każdy przedsiębiorca może znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.


Tagi: