Kredyty

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu samochodowego?

poleć drukuj

Kupując nowy samochód wiele osób zastanawia się nad wyborem korzystnej dla siebie formy kredytowania. Zanim podpisze się umowę z konkretnym bankiem warto przyjrzeć się kilku ofertom by sprawdzić która jest najlepsza.

Wybierając kredyt samochodowy warto brać pod uwagę dwa kluczowe czynniki, które mają wpływ na całość zobowiązania. To przede wszystkim wymagania względem kredytobiorcy oraz całkowity koszt danego kredytu.

Dodatkowe wymagania mogą zwiększyć kwotę kredytu

Zazwyczaj bank wymaga od osób zaciągających kredyt na samochód ustanowienia dodatkowego  zabezpieczenia spłaty kredytu. Tutaj w zależności od rodzaju instytucji finansowej może to być poręczenie czy ustanowienie hipoteki. Niektóre banki żądają też zabezpieczenia w postaci  otwarcia konta osobistego oraz przekierowania nań wynagrodzenia, czy też wyboru innego produktu bankowego takiego jak karta kredytowa.

Często wybór kredytu na samochód wiąże się też z koniecznością wykupu dodatkowych ubezpieczeń pojazdu takie jak AC, NW czy też ustanowienia polisy na życie. To dodatkowe koszty, które podnoszą kwotę kredytu i mogą wydłużyć czas zaciągnięcia zobowiązania.

Koszt całkowity zobowiązania jest porównywalny

W związku z tym, że banki podlegają prawu bankowemu wielkość oprocentowania kredytu musi mieścić się w pewnych narzuconych ramach. Dodatkowo zgodnie z przepisami Ustawy z dnia  18 grudnia 2011 roku o  kredycie konsumenckim instytucje finansowe mają obowiązek informowania kredytobiorców w formie pisemnej o całkowitych kosztach związanych z podpisaniem umowy.

Dzięki temu osoba starająca się o kredyt samochodowy ma jasność co do wysokości danego zobowiązania. Może porównać sobie nie tylko oprocentowanie danego produktu finansowego, ale też wysokość rat oraz całkowitej kwoty zobowiązania.

W praktyce może więc się okazać, że początkowo atrakcyjne warunki po doliczeniu wszystkich prowizji dodatkowych będą nie do przyjęcia dla klienta. Warto przed wyborem konkretnej oferty porównać ją z innymi. Niekoniecznie trzeba udawać się w tym celu do banku, można też skorzystać z porównywarki kredytowej dostępnej w internecie.


Tagi: