Kredyty

Kilka rad dla poszukującego pracę

poleć drukuj

Stało się – postanawiamy, że od jutra szukamy pracy. Nigdy wcześniej nie pracowaliśmy i nie mamy zbyt wielu doświadczeń, ale jesteśmy przekonani, że pewnością siebie szybko podbijemy rynek. Jednak powoli, pewność siebie bywa bardzo przydatna, jednak nie możemy popadać w samozachwyt. W poszukiwaniu pracy przydaje się zawsze odrobina racjonalnej pokory. Oto pierwsza rada, zanim zaczniemy wysyłać CV i listy motywacyjne w odpowiedzi na różnego rodzaju ogłoszenia (zawsze wysyłajmy listy motywacyjne, nawet jeśli pracodawca nie precyzuje tego w ogłoszeniu!), dobrze się przygotujmy. Spiszmy swoje mocne i słabe strony, opiszmy zdobyte doświadczenia (jeśli nie pracowaliśmy możemy pisać o doświadczeniu zdobytym w czasie studiów itp.). Świetnym pomysłem jest pokazanie swojego życiorysu znajomemu (z pewnością dobre rady da nam także np. agencja pośrednictwa pracy) – on z pewnością zobaczy drobne błędy, których nie udało nam się uniknąć, a które teraz będziemy mogli poprawić. Koniecznie pomyślmy także o dobrym zdjęciu, które powinno nas pokazywać w „jasnym świetle”. Do zdjęcia lepiej zrezygnować z ekstrawaganckiej fryzury i kolorowych ubrań (choć oczywiście wszystko zależy od stanowiska, na jakie aplikujemy). I jeszcze jedno – wysyłając CV i list motywacyjny zadbajmy o to, by nie „rozjechało” się rekruterom, gdy otworzy plik w nieco innym programie niż nasz. Najlepiej jest przesyłać pliki w formacie pdf.

Nasze CV z czasem będzie ewoluować i z pewnością zobaczymy różnicę między pierwszym życiorysem, a którymś z kolei, ponieważ z czasem zyskamy cenne doświadczenia. Zapamiętajmy, że do każdego stanowiska pracy warto modyfikować swój życiorys, ponieważ każdy pracodawca będzie zainteresowany nieco innymi kompetencjami swoich pracowników.

Podczas poszukiwania pracy, nie warto wysyłać ofert w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia. Najlepszy rezultat uzyskamy jeśli będziemy odpowiadać na ogłoszenia najbardziej zbliżone do naszych umiejętności i predyspozycji. Trzeba się liczyć także z tym, że niektóre firmy nie od razu odpowiadają przesłane aplikacje – nie powinien nas dziwić telefon po miesiącu lub dwóch po przesłaniu dokumentów aplikacyjnych.


Tagi: , ,