Warning: is_dir() [function.is-dir]: open_basedir restriction in effect. File(/home/leonis/domains/leonis.pl/public_html/wp-content/uploads) is not within the allowed path(s): (/home/webrange/domains/leonis.pl:/tmp:/var/tmp:/home/webrange/.tmp:/home/webrange/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki/tls/certs) in /home/webrange/domains/leonis.pl/public_html/wp-content/plugins/wpmu-dev-seo/wds-files/wds-sitemaps/wds-sitemaps.php on line 460
Jak ekonomicznie eksploatować samochód? | Kredyty - Leonis

Kredyty

Serwis partnerski: leonisdirect.pl

Jak ekonomicznie eksploatować samochód?

poleć drukuj

W czasach bardzo drogiego paliwa, znaczącą część pensji wydajemy na utrzymanie samochodu. Dlatego bardzo ważna jest ekonomiczna eksploatacja samochodu. Oczywiście, ekonomiczna jazda oszczędza nie tylko paliwo, ale także pozostałe podzespoły samochodu – klocki hamulcowe, zawieszenie i inne elementy eksploatacyjne. Wniosek jest prosty – jeżdżąc ekonomicznie, zaoszczędzimy również u mechanika. Ekonomiczna jazda pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także wiąże się z pozytywnym efektem zewnętrznym – do atmosfery emitowanych jest mniej zanieczyszczeń. 
Przede wszystkim o ekonomicznej eksploatacji pojazdu warto pomyśleć jeszcze przed zakupem samochodu. Sprawdźmy zapotrzebowanie na paliwo, emisję spalin (czy samochód spełnia normę EURO5?), koszty części zamiennych i przeglądów. Diesel czy benzyna? Samochody z silnikiem diesla są droższe, ale za to oszczędniejsze podczas jazdy. Dlatego warto policzyć, czy jeździmy wystarczająco dużo, aby kupić samochód z silnikiem diesla, np. honda cr v diesel, która spełnia rygorystyczne normy emisji spalin oraz nie jest paliwożerna.
Po wyborze odpowiedniego samochodu, czas skupić się na stylu jazdy. Jeszcze przed wyruszeniem w trasę należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Nieodpowiednie ciśnienie wpływa nie tylko na zwiększone zużycie paliwa i opon, ale także na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej prędkości oraz jazda na jak najwyższym możliwym biegu. Już przy prędkości 50-60 km/h warto wrzucić „piątkę”. Nowe samochody pokazują chwilowe spalanie paliwa, dzięki czemu można zauważyć, że powyżej prędkości ok. 110 km/h znacznie wzrasta spalanie. Dlatego chcąc jeździć ekonomicznie nie powinniśmy przekraczać tej prędkości. 
Nie mnie istotne jest utrzymywanie równego tempa jazdy. Ciągłe hamowanie i przyspieszanie powoduje zwiększony apetyt na paliwo oraz szybsze zużycie hamulców.
Ekonomiczna jazda nie jest trudna. Wystarczy przestrzegać kilku najważniejszych punktów. Przede wszystkim należy jeździć z wyobraźnią – przewidywać sytuację na drodze, aby utrzymywać równe tempo jazdy, bez ciągłego hamowania i przyspieszania.


Tagi: ,