Kredyty

Ministerstwo finansów chce kontrolować zagraniczne konta bankowe Polaków.

poleć drukuj

Ministerstwo finansów chce, aby do międzynarodowych umów podatkowych wprowadzić klauzulę, która pozwoli zdobywać informacje o dochodach Polaków za granicą oraz o zagranicznych kontach bankowych. Zmiany dotyczyłyby też umów z rajami podatkowymi.

Resort finansów podjął działania, by renegocjować umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z: Norwegią, Koreą Płd., Stanami Zjednoczonymi, Holandią, Kanadą, Islandią, Belgią – poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski w odpowiedzi na interpelację posła (PiS) Łukasza Zbonikowskiego (nr 680).

Wiceminister wyjaśnił, że celem renegocjowania umów jest m.in. wprowadzenie do tych umów pełnej klauzuli wymiany informacji podatkowej. Taka klauzula została już wprowadzona np. do wynegocjowanego niedawno protokołu, czyli aneksu do polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Klauzula, oparta na art. 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, jest skutecznym sposobem pozyskiwania informacji o dochodach polaków  uzyskanych za granicą oraz o kwotach przechowywanych na kontach bankowych. Resort planuje, że docelowo pełna klauzula wymiany informacji podatkowej znajdzie się we wszystkich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Obecnie prowadzone są prace mające na celu zawarcie umów o wymianie informacji podatkowych z państwami, które stosują szkodliwe praktyki podatkowe i oferują podatnikom pełną tajemnicę bankową – poinformował Grabowski. Umowy o wymianie informacji podatkowych zostaną w najbliższym czasie zawarte z takimi krajami jak: Monako, Gibraltar, Kajmany, San Marino, Andora, Wyspy Dziewicze, Bermudy, Liberia, Turks & Caicos Islands, Montserrat, Anquila, Dominika, Grenada, Belize.

27 listopada 2011 r. weszła już w życie umowa z wyspą Man, 2 grudnia 2011 r. została podpisana umowa z Jersey, a 6 grudnia 2011 r. z Guernsey. (PAP)

Źródło: Bankier.pl

 


Tagi: , ,