Kredyty

Nowy kredyt technologiczny

poleć drukuj

Od 2009 roku kredyt technologiczny będzie funkcjonował na zmienionych zasadach. Będzie on udzielany przez banki komercyjne z ich środków własnych, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego spłaci część zaciągniętego kredytu w formie premii technologicznej. Projekt będzie działał w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
BGK nie będzie już sam udzielał kredytów, tylko decydował o ich częściowym umorzeniu poprzez przyznanie premii technologicznej.
14 lipca 2008 r. Prezes Zarządu podpisał z wiceministrem gospodarki Rafałem Baniakiem tzw pre-umowę – podstawę do przygotowania wniosku aplikacyjnego.

Zgodnie z zapisami podpisanej pre-umowy BGK przygotuje wniosek aplikacyjny w do 14 października br. Wartość projektu została określona w na kwotę 1 472 800 000 PLN. Z uwagi na to, że ustawa z dnia 30 maja 2008 r. nadała Funduszowi Kredytu Technologicznego status państwowego funduszu celowego, rozpoczęcie realizacji projektu przewidziano na 1 stycznia 2009 r.

Kredyt technologiczny, jest indywidualnym projektem kluczowym w rozumieniu art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Określony został jako „przedsięwzięcia inwestycyjne o strategicznym znaczeniu dla realizacji programu operacyjnego, których wdrożenie jest niezwykle istotne z punktu widzenia osiągnięcia zakładanych wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, danego sektora bądź województwa”. Lista takich projektów jest załącznikiem do obwieszczenia Ministra Rozwoju Regionalnego publikowanym w Monitorze Polskim.

Kredyt technologiczny udzielany będzie na wdrożenie technologii stosowanych na świecie nie dłużej niż trzy lata. Mogą to być rozwiązania własne lub nabyte, a ich nowatorski charakter musi być potwierdzony opinią uprawnionej jednostki naukowej. Po złożeniu przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie kredytu technologicznego, bank zawiera z nim warunkową umowa kredytu technologicznego albo przyznaje promesę kredytu technologicznego. Wniosek o przyznanie premii technologicznej przedsiębiorca będzie składał do BGK za pośrednictwem banku kredytującego. BGK będzie weryfikował spełnienie warunków ustawowych dotyczących innowacyjności technologii oraz sposobu jej wdrożenia do produkcji na podstawie opinii jednostki naukowej. Po przyznaniu przez BGK promesy premii Następnie przedsiębiorca będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji. Przyznanie przez BGK tzw premii technologicznej nastąpi dopiero po osiągnięciu przez przedsiębiorcę odpowiedniego poziomu sprzedaży towarów lub usług powstałych w wyniku wdrożenia danej technologii.

Banki kredytujące będą mogły zawierać umowy z przedsiębiorcami o udzielenie kredytu technologicznego do 31 października 2013 r.


Tagi: