Kredyty

Nie będzie Banku Oszczędnościowo – Kredytowego S.A.

poleć drukuj

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o nie przyznaniu licencji Bankowi Oszczędnościowo-Kredytowemu SA. SKOKi nie utworzą banku.
Przypomnijmy, że Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa wraz z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie SKOK S.A. oraz Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK już ponad 3,5 roku temu, bo 21 grudnia 2004 r. złożyła wniosek, wówczas do Komisji Nadzoru Bankowego, o wyrażenie zgody na utworzenie Banku Oszczędnościowo Kredytowego Spółka Akcyjna.
Podstawowym celem utworzenia banku jest poprawa efektywności podmiotów systemu SKOK między innymi poprzez szybszy przepływ środków pieniężnych wynikający z dokonywania operacji rozliczeniowych w jednej instytucji poprzez wykorzystanie efektu synergii na poziomie systemu SKOK. Bank ma być także istotnym elementem struktury finansowej systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz ich otoczenia. Włączenie Banku Oszczędnościowo Kredytowego S.A. w struktury przepływów finansowych systemu SKOK, byłoby dla poszczególnych jej elementów czynnikiem poprawiającym jej konkurencyjność i efektywność działania. Kasy nie byłyby skazane na obsługę swoich rozliczeń za pośrednictwem banków – ich naturalnej konkurencji. Byłaby to niewątpliwa korzyść również dla członków SKOK, albowiem zostałyby zaoszczędzone ich pieniądze.

Rozwiązania polegające na powołaniu do życia własnego banku – obsługującego Unie Kredytowe oraz podmioty z nimi współpracujące – stosowane są od lat w wielu krajach, m.in. w USA i Kanadzie.
Postępowanie licencyjne od początku charakteryzowało się przewlekłością dającą podstawy do postawienia tezy o z góry przewidzianym rozstrzygnięciu tego postępowania. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że było ono przedmiotem zainteresowania nie tylko uprawnionych do tego organów – KNB, a obecnie KNF – ale również konkurentów spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i podmiotów z nimi współpracujących na rynku usług finansowych. W trakcie postępowania licencyjnego wielokrotnie dochodziło do udostępniania poufnych materiałów KNF osobom nieuprawnionym z wyraźną intencją stworzenia wokół toczącego się postępowania licencyjnego nacisku medialnego, co jest przedmiotem postępowania prokuratorskiego. Rodzi się zatem pytanie, czy to „zainteresowanie” nie okazało się na tyle skutecznym „działaniem”, którego wynikiem jest decyzja Komisji Nadzoru Finansowego.

Bezprecedensowo długo trwające postępowanie licencyjne spowodowało, że w lipcu br. założyciele złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność organu.

Podmioty systemu SKOK, które złożyły wniosek o przyznanie licencji bankowej będą się od decyzji KNF odwoływać w myśl obowiązującego w Polsce prawa.


Tagi: